به وبسایت راماکو (هلدینگ راد معیار امین) خوش آمدید

حمل و نقل ریلی بین المللی

حمل و نقل ریلی بین المللی

فهرست مطالب

هلدینگ راماکو دارای زیرمجموعه های شرکت حمل و نقل دریایی، خدمات حمل کانتینر، حمل و نقل ریلی داخلی و خارجی و شرکت بیمه شما را به خواندن این مقاله یا خبر دعوت میکند:

کشور ایران کریدوری است که با بسیاری از کشور ها راه های حمل و نقل ریلی بین المللی دارد و به وسیله این نقل و انتقال ریلی محصولات و کالا های زیادی صادرات و واردات می شود.

مزایای حمل و نقل ریلی بین المللی بستگی به بار شما، میزان ابعاد و حجم آن و مقصدی دارد که میخواهید بار خود را به آن جا ارسال کنید.

کشور ایران با بعضی از کشورها دارای حمل و نقل ریلی بین المللی است. اما برای نقل و انتقال بار به سایر کشور های آسیایی و کشور های اروپایی لازم است تا از حمل و نقل ریلی کشور واسطه هم استفاده شود، که همه این موارد قوانین و مقررات مربوط به خود را می طلبد.

در ادامه میخواهیم بررسی کنیم روش حمل و نقل ریلی چه فایده هایی برای تجارت ما میتواند داشته باشد و در عوض در چه شرایطی بهتر است از روش حمل و نقل ریلی استفاده نکرده و سایر روش های حمل و نقل را انتخاب کنیم.

توجه !!! این مقاله برای حمل و نقل بین المللی تهیه شده است.

اگر حمل و نقل شما در حوزه داخل کشور است بهتر است بخوانید : حمل و نقل ریلی در ایران 

 

مزایای حمل و نقل ریلی

سعی کردیم در مرحله اول شما را با مزایا و معایب حمل و نقل ریلی بین المللی آشنا کنیم تا وقتتان را از دست ندهید. سعی کنید به خوبی این مزایا و معایب را بررسی کنید و ببینید آیا برای نوع کالایی که میخواهید آن را صادرات کنید، این روش موثر هست و یا خیر. سپس اگر این نوع روش نقل و انتقال را مناسب دیدید پاراگراف های بعدی را مطالعه کنید تا با روش و انواع این مدل حمل و نقل آشنا شوید.

اگر روش حمل و نقل ریلی برایتان مناسب نبود پیشنهاد می دهیم بخوانید : حمل نقل کالا با کشتی

برویم سراغ مزایای حمل و نقل ریلی..

اگر میخواهید حمل و نقل زمینی را انتخاب کنید، حمل و نقل ریلی بین المللی نسبت به حمل ونقل جاده ای گزینه بهتری محسوب میشود. چرا که دیگر نیاز نیست از چند ترانزیت جاده ای استفاده کنید و میتوانید کل بار خود را به وسیله حمل و نقل ریلی به مکان مقصد انتقال دهید. و از ظرفیت زیاد قطار های حمل بار استفاده کنید.

پس از حمل و نقل دریایی، حمل و نقل ریلی امن ترین روش جا به جایی در صادرات محصولات و کالا ها محسوب می شود. چرا که قطار در یک مسیر مشخص حرکت کرده و مانع جاده ای برای برخورد با آن وجود ندارد  وتنها احتمال به خطر افتادن آن، اختلال در شبکه ریلی است. هم چنین در آن ها خطر سقوط هم مانند هواپیما ها وجود ندارد

مهم ترین مزیت حمل و نقل ریلی بین المللی، ارزان بودن آن است. این روش حمل و نقل تقریبا ارزان ترین روش برای جا به جایی به حساب می آید. هم چنین بر خلاف حمل و نقل دریایی و هوایی، آب و هوا نقش مهمی در نقل و انتقال به وسیله این روش را ندارد و در هر نوع شرایطی می توان حمل و نقل را انجام داد. اما این روش معایبی هم دارد که در پاراگراف بعدی آن را برایتان توضیح می دهیم.

مزایای حمل و نقل ریلی
مزایای حمل و نقل ریلی

معایب حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی از سرعت کمی برخوردار است و تقریبا در این مورد مانند حمل و نقل دریایی است. پس اگر سرعت حمل و نقل جهت تحویل سریع بار به مقصد برایتان مهم است، بهتر است این روش را انتخاب نکنید.

در حمل و نقل ریلی گاهی ممکن است بار شما از چند کشور عبور کند تا به کشور مقصد برسد. هم چنین با استفاده از این روش نمی توانید به هر کجا که خواستید بار خود را ارسال کنید. به عنوان مثال راه آهن سراسری ایران چه در داخل و چه با کشور های دیگر، دسترسی به تمام مناطق را ندارد.

معایب حمل و نقل ریلی
معایب حمل و نقل ریلی

مسیر های ریلی بین المللی

کشور ایران تقریبا می تواند با ۲۱ کشور از طریق حمل و نقل ریلی ارتباط داشته باشد و به آن ها کالا ها و محصولات مختلفی را صادر کند. به جز کشور های همسایه، کشور هایی که ایران می تواند با آن ها حمل و نقل ریلی بین المللی را انجام دهد عبارتند از:

 • چین
 • کره
 • لهستان
 • روسیه
 • اوکراین
 • بلغارستان
 • بلاروس
 • آلبانی
 • لیتوانی
 • استونی
 • مغولستان و ….
مسیر های ریلی بین المللی
مسیر های ریلی بین المللی

قیمت حمل و نقل ریلی

عوامل مختلفی دخیل هستند که باعث میشود قیمت حمل و نقل ریلی بالا پایین شود. البته باید ذکر کرد با وجود همه این عوامل باز هم حمل و نقل ریلی بین المللی ، جزء ارزان ترین روش های حمل و نقل محسوب می شود.

این موارد عبارتند از:

قیمت حمل و نقل ریلی
قیمت حمل و نقل ریلی

وزن کالای حمل و نقل شده

وزن کالای حمل و نقل اعم از همه موارد است. یعنی این مورد هم وزن و ابعاد را شامل می شود، و هم تعداد محصولی که قرار است از طریق حمل و نقل ریلی بین المللی، منتقل شود. بالطبع هر چه بار شما سنگین تر باشد و تعداد آن بیشتر باشد، به انواع کانتینر با قابلیت های مختلف برای حمل و نقل در قطار های مخصوص بار احتیاج دارید که همین مورد، قیمت را افزایش می دهد.

وزن کالای حمل و نقل شده
وزن کالای حمل و نقل شده

فاصله حمل و نقل

مسافت متغیری است که در جا به جایی ها حرف اول را میزند. اگر مقصد شما دور تر باشد کرایه بار شما هم افزایش پیدا میکند. البته اگر مقصد شما به جایی که ایستگاه راه آهن ریلی قرار دارد نزدیک تر باشد، هزینه به مراتب کمتر خواهد شد.

فاصله حمل و نقل
فاصله حمل و نقل

جنس کالا

کالا و محصولی که قرار است به عنوان صادرات آن را ارسال کنید هم، از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر کالای شما شکستنی باشد، محصولات خوراکی و یا بهداشتی باشد و یا محصولی که منتقل می کنید قابل اشتعال باشد، همه آن ها در بارنامه باعث تغییر قیمت می شود. البته باید ذکر کنیم که این تغییر قیمت ها فاحش نیست.

برای مثال مواد نفتی، اوره و … از این دسته هستند.

پیشنهاد می کنیم در مورد انتقال اوره و مواد نفتی بخوانید : حمل اوره مایع

جنس کالا
جنس کالا

 بیمه حمل و نقل ریلی

بیمه نیز از دیگر مواردی است که می تواند برای شما بسته به نوع کالا و محصولتان، ایجاد هزینه کند. البته بیمه کردن بار تحت حمل و نقل از الزامات به شمار میرود. بیمه حمل و نقل ریلی می تواند از بار شما در برابر عوامل ذیل محافظت کند :

 • خطراتی مانند آتش سوزی در طول مسیر و یا در هنگام توقف
 • حادثه ریلی و در نتیجه آسیب رسیدن به بار ( خرابی ریل و یا عوامل طبیعی )
 • تصادفات داخل ریلی
 • ایجاد آسیب و از بین رفتن کامل و یا بخشی از بار در هنگام بارگیری و یا تخلیه در مقصد
 بیمه حمل و نقل ریلی
بیمه حمل و نقل ریلی

از این که با ما در این مقاله همراه بودید سپاسگزاریم. برای سفارش خدمات حمل و نقل ریلی، خدمات حمل و نقل دریایی، خدمات حمل کانتینر و خدمات بیمه حمل و نقل روی لینک ها کلیک کنید و یا با شماره تلفن 28429809 تماس حاصل فرمایید.

3 دیدگاه دربارهٔ «حمل و نقل ریلی بین المللی»

 1. بازتاب: حمل و نقل ریلی در ایران

 2. بازتاب: آشنایی با تاریخچه حمل و نقل ریلی | هلدینگ راماکو

 3. بازتاب: حمل و نقل ریلی داخلی | هلدینگ راماکو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Day
Night
به بالای صفحه بردن