به وبسایت راماکو (هلدینگ راد معیار امین) خوش آمدید

بارگیری کالای خشک و کالای فله

بارگیری کالای خشک و کالای فله توسط شرکت حمل و نقل دریایی

فهرست مطالب

هلدینگ راماکو دارای زیرمجموعه های شرکت حمل و نقل دریایی، خدمات حمل کانتینر، حمل و نقل ریلی داخلی و خارجی و شرکت بیمه شما را به خواندن این مقاله یا خبر دعوت میکند:

صنعت حمل و نقل در کره زمین، همانند سیستم خون‌رسانی انسان بحساب می­ آید. و مسیرهای حمل و نقل نیز همچون رگ­های این سیستم به سراسر دنیا راه دارند و همیشه وسایل باری از آن عبور می کنند. با افزایش جمعیت و بالا رفتن مصرف‌گرایی در مردم، این نیاز بوجود آمده که کالاها و اجناس با تعداد بالا و همچنین روزانه بین نقاط مختلف دنیا جا به جا گردد.

با توجه به این مسئله شرکت‌های باری، از طریق حمل و نقل بار فله به نقاط مختلف دنیا این نیاز را برطرف خواهند کرد. در این مطلب از سایت راد معیار شما را با بارگیری کالای خشک و کالای فله توسط شرکت حمل و نقل دریایی آشنا خواهیم کرد.

بارگیری کالای فله

معرفی بار فله و روش های حمل و نقل آن

بصورت کلی، اقلام و کالاهایی وجود دارد  که به صورت حجمی در بازارها عرضه می ­شود و همچنین خرید و فروش آنها به صورت کلی می­ باشند و نیازمند بسته بندی خاصی نمی باشد و در کانتینرهای خاص و با از طریق روشهای مختلفی بارگیری و جابجا خواهند شد.

درواقع حمل بار فله ای نوعی از حمل کالا می باشد که در این روش مواد در مخازن ویژه ای با توجه  به نوع بار حمل خواهند شد و این مخازن نیز توسط وسایل نقلیه متنوعی جابجا می­ شوند.

امروزه، حمل و نقل­ های که بصورت فله انجام می­ذیرد، شامل 21%  ناوگان­های بازرگانان در کل جهان می­ باشد و اندازه آن­ها از حامل­ های که با مینی فله تجهیز شده ­اند تا کشتی­ های سنگ معدن ماموت که خود به تنهایی قادر به حمل ۴۰۰۰۰۰ تن بار سنگین می ­باشد خواهد بود. کره جنوبی یکی از بزرگترین سازنده­ ی واحدهای باربری فله می ­باشد.

انواع مختلف بارهای فله

 • بار فله، نوع مایع (liquid bulk)

این نمونه برای مایعات می ­باشد که مخزن های مخصوصی نیاز دارد، چون حساسیت های خاص خود را می­ طلبد. همچون حمل مواد شیمیایی که باید کنترل شده جابجا شوند. در ضمن در بین آنها مواد فاسد شدنی همچون روغن که باید مراقب مخزن ها باشند و مخزن­ ها نوع خاص خود را دارند. موارد بار فله نوع مایع به اختصار در ادامه بیان شده است.

 • نوع خوراکی مانند روغن‌ها
 • فرآورده­ های نفتی مثل بنزین ، گازوئیل یا نفت سفید
 • گازهای مایع همچون متان، پروپان، اتان
 • بار فله، نوع خشک (dry bulk)

در واقع بارها و کالاهایی که از جمله مواد خشک غذایی یا معدنی می­ باشند، در حباب­ها و یا سیلو­ها نگه­داری خواهند شد و بصورت معمول برای انتقال آنها از نوار نقاله و یا جرثقیل استفاده خواهد شد. در ادامه­ ی مطلب تعدادی از بارهای فله خشک به صورت مختصر بیان شده است.

 • موادی که زیر مجموعه مواد ساختمانی می­ باشند مانند: کلوخ، سنگ، ماسه، شن، سیمان و …
 • مواد خشک و از نوع پودری مانند: پودر فلزاتی همچون آلومینیوم ، مواد کارخانه­ای و یا معدنی، …
 • غلات و همچنین مواد دانه ای همانند: شکر، برنج، گندم، جو، سویا و …
حمل بار فله

روش های حمل و نقل بار فله

روش‌های مختلفی وجود دارند که از طریق آنها حمل و نقل بار فله‌ای انجام می­پذیرد. در واقع شرکت حمل و نقل دریایی با در نظر گرفتن نوع بار شما و همچنین مقصد مورد نظرتان، وسیله‌ای که برای حمل و نقل بار شما مناسبتر باشد را معرفی خواهند کرد.

البته جالب است بدانید همه‌ی بارهای فله‌ای از طریق تمامی وسایل نقلیه قابل جا به جایی می­باشند ولی نکته مهم در این است که باید روشی را انتخاب نمایید که هم از لحاظ زمان و هم از نظر اقتصادی برای شما به صرفه تر واقع شود. در کل بارهای فله از طریق روش­های مختلفی به سراسر کشور و یا حتی خارج از آن انتقال داده می­ شوند، به طور مثال به صورت ریلی، آبی و هوایی

حمل بار فله از طریق حمل و نقل ریلی

حمل و نقل بار از طریق قطار از سال­های بسیار دور مرسوم بوده است. حتی از وقتیکه اولین قطارهایی که سوخت آنها ذغال سنگ و همچنین دیگ‌های بخار بوده، از این وسیله  برای حمل و نقل بارهای مختلف تا به  امروز بهره می­گرفتند. قطارهای امروزی دارای لوکوموتیوهای قدرتمندی می­باشند که توان کشیدن بار فله با وزن بالای شما را بر روی ریل­ها دارد.

امنیت حمل و نقل ریلی بسیار بالا می­باشد و احتمال بروز حادثه در طول مسیر برای محموله شما بسیار پایین است. از لحاظ هزینه، استفاده از قطار برای حمل و نقل بارها می‌تواند، برای شما مناسبتر باشد. البته باید به این نکته توجه کنید که مسیر ریلی مناسب برای مقصد مورد نظر شما نیز وجود داشته باشد.

• کشتی اختصاصی برای حمل بار فله

طریقه بارگیری در قطار:

در هنگام جابجایی بار با قطار باید به این نکته نیز توجه کرد که حتما بارگیری بار فله­ی شما برای حمل و نقل ریلی امکان پذیر باشد.

واگن‌های باری قطارها به سه صورت کلی می­باشند که از قبیل: لبه کوتاه، لبه بلند و مسقف دسته بندی شده­اند. معمولا مواد معدنی مثل سنگ، پودر سیمان و ذغال سنگ برای انتقال به سراسر دنیا از طریق قطارهای باری بهره می­گیرند. حتی بعضی از کارخانه‌های بزرگ مطرح خط ریل مخصوص خود ایجاد کرده­اند و واگن‌ها را در خود کارخانه به صورت مستقیم  بارگیری خواهند کرد.

در ضمن قطار تنها برای حمل و نقل سنگ و ذغال ایجاد نشده است و توانایی جابجایی موارد دیگری را نیز دارد. گندم و دانه‌های خوراکی نیز از جمله بارهایی می­ باشند که قطارهای باری توانایی انتقال آنها را دارند. و برخی کالاها نیز باید در واگن‌های مسقف جای گیری شوند و سپس به سمت مقصد جابجا شوند.

حمل بار فله از طریق حمل و نقل آبی

استفاده از شرکت حمل و نقل دریایی برای انتقال کالا و همچنین حمل و نقل از طریق دریا از زمان­های گذشته یکی از روش­های رایج و متعارف رفت و آمد و حمل بار بشر شناخته شده است و امروزه نیز روشی محبوب بین تجار و بازرگانان برای حمل بارهای خود از طریق کشتی های باری می­باشد. شرکت حمل و نقل دریایی در واقع با دارا بودن کشتی های باری که توانایی انتقال بار در حد چندین تن کالا و کانتینر های سنگین را دارد، امور حمل و نقل را راحتر کرده است.

انواع کشتی های فله بر

 • کشتی اختصاصی برای حمل بار فله مایع ( liquid bulk carrier )
 • کشتی اختصاصی برای حمل بار فله خشک ( dry bulk carrier )

 

کشتی فله بر، نوعی کشتی تجاری می­باشد که برای ترابری کالاهای که بسته بندی ندارند و فله ای هستند، استفاده می شود. جالب است بدانید، ۸۲ درصد از کشتی­های حمل بار فله در آسیا بهره­برداری شده­اند.

در حمل و نقل های فله ، خدمه بر طبق قوانین بین المللی دریایی، شرکت حمل و نقل دریایی در مدیریت بهره برداری و نگهداری از کشتی همچنین در ناوبری ، ایمنی ، نگهداری و مراقبت از محموله مشارکت خواهند داشت. عملیات بارگیری از نظر پیچیدگی و سختی کار بسیار متفاوت می­باشد و بارگیری و تخلیه بار نیز بین چندین روز بطول می­انجامد.  وابسته به تجهیزات ترمینال که می تواند از نوع دنده ای (دارای جرثقیل برای کشتی) نیز باشند. تعداد خدمه هم قابل تغییر است و از سه نفر در بین کوچکترین کشتی ها تا بیش از ۳۰ نفر در کشتی­های بزرگتر می­باشد

.

 • کشتی اختصاصی برای حمل بار فله مایع

این نوع کشتی ها برای حمل بار مایع استفاده می­شوند. که از جمله مهم ترین مایعی که از این طریق جابجا می­گردد نفت خام می­باشد. علاوه بر نفت، مایعات زیادی نیز از این طریق جابجا شده و ارسال خواهند شد. کشتی‌هایی که برای حمل و نقل بار فله مایع در شرکت حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می­گیرد، تانکر گفته می­شود و انواع این کشتی از لحاظ شرایط باری که حمل می‌کنند به سه صورت است.

 • کشتی اختصاصی حمل نفت و مشتقات نفتی، که به نام نفتکش یا (oil tanker) می­باشد.
 • کشتی اختصاصی برای حمل و نقل گاز های مایع می­باشد.
 • کشتی های اختصاصی که برای حمل و نقل مواد شیمیایی (chemical carrier) می­باشد.

 

 • کشتی اختصاصی برای حمل بار فله خشک

این نوع کشتی­ها که در شرکت حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می گیرد موتور در عقب کشتی و بارها در قسمت جلوی آن قرار داده می شود. مخازن حمل بار خشک که به صورت قیف طراحی شده­اند و مواد زیادی را می­توانند در خود انبار کنند.

حمل بار فله

حمل بار فله از طریق حمل و نقل هوایی

هواپیما‌های باری نیز با نام Cargo در خطوط هوایی سراسر دنیا برای انتقال بار در حال پرواز می­ باشند. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که این روش جدید انتقال بار که به صورت هوایی می­ باشد نسبت به بقیه روش‌ها هزینه بیشتری برای شما ایجاد می­ کند.

ولی حمل و نقل بار به صورت هوایی از لحاظ زمانی بسیار بصرفه تر می­ باشد و محموله شما نیز به سرعت به مقصد می­ رسد. و همچنین دسترسی هوایی به سراسر دنیا بسیار راحتر می­ باشد و معمولا در هر جای که  فرودگاه و باند فرود برای هواپیما باشد بار شما نیز می­ تواند در آن مقصد فرود آید.

از این که با ما در این مقاله همراه بودید سپاسگزاریم. برای سفارش خدمات حمل و نقل ریلی، خدمات حمل و نقل دریایی، خدمات حمل کانتینر و خدمات بیمه حمل و نقل روی لینک ها کلیک کنید و یا با شماره تلفن 28429809 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن